Достапни линкови

ММФ - Обновата на напредните економии е фрагилна


Развиените земји можат повторно да влезат во рецесија доколку ги напуштат усвоените стратегии, предупреди шефот на Меѓународниот Монетарен Фонд Доминик Штраус Кан. Обновата на приватната побарувачка и вработеноста се неопходни услови за владите да започнат да ги напуштаат договорените стратегии, а условите се различни од земја до земја, изјави Кан во Токио, наведувајки дека обновата на напредните економии оди тешко.
XS
SM
MD
LG