Достапни линкови

Папата ја брани активноста на Ватикан за Евреите во војната


Папата Бенедикт 16 при неговата прва посета на римската синагога денеска ја бранеше акцијата на Ватикан за време на Втората Светска Војна за заштита на Евреите. Претходно еврејскиот лидер соопшти дека тогашниот папа Пиј 12 дека требало да зборува поотворено против Холокаустот. Бенедикт изјави дека тој давал помош на дискретен начин.

XS
SM
MD
LG