Достапни линкови

Бан Ки Мун отпатува за Хаити


Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун отпатува за Хаити за да види како најдобро може да се координира меѓународната помош за настраданите во земјотресот. Тој пред да полета на аеродромот соопшти дека ниту долар не треба да биде потрошен залудно и дека ОН веќе прехранува 40 илјади луѓе, а до крајот на месецов очекува бројката да се искачи на 2 милиони. Но и покрај помошта која постојано пристигнува на аеродромот во главниот град Порт О Пренс, таа тешко се дистрибуира до преживеаните, поради логистички проблеми.
XS
SM
MD
LG