Достапни линкови

Ќе им се суди на 3 мажи за нападот на Коптска црква во Египет


Тројца мажи обвинети за убиството на 9 христијани пред една Коптска црква во јужниот дел на Египет ќе бидат ставени пред суд, соопшти денеска египетскиот јавен обвинител Абдел Мегуид Махмуд. Тој изјави дека тие се обвинети за убиство со умисла, нарушување на јавниот ред и мир, за употреба на сила и насилство против граѓаните на земјата. Сеуште не се знае датумот кога ќе започне судењето.
XS
SM
MD
LG