Достапни линкови

ММФ со предупредување до Србија да не ги зголемува платите


Меѓународниот Монетарен Фонд ја предупреди Србија да се држи до ветувањето за замрзнување на платите или ќе се соочи со последици. Во минатата година Србија склучи Стенд Бај аранжман со Меѓународниот Монетарен Фонд за износ од 4 милијарди долари кредит, но вети кратење на трошоците и буџетски дефицит до 4,5 насто од бруто домашниот производ. Српската влада деновиве е под притисок од Синдикатите за зголемување на платите.
XS
SM
MD
LG