Достапни линкови

9 опозициски приврзаници штрајкуваат со глад во Киргистан


Девет приврзаници на опозицијата во Киргистан започнаа штракј со глад, поради падот на политичката слобода во земјата и затворањето на опозициските политичари оваа недела. Тие протестираат пред седиштето на Социјал Демократската Партија во Бишкек. Поранешниот министер за одбрана и член на опозицијата Исмаил Искаов на почетокот на неделава беше осуден на 8 години затвор за корупција. Исаков соопшти дека судската одлука е политички мотивирана.

XS
SM
MD
LG