Достапни линкови

Црвен крст-над 3 милиони луѓе погодени од земјотресот на Хаити


Црвен крст соопшти денеска дека над 3 милиони луѓе најверојатно се погодени од силниот земјотрес во Хаити. Црвен крст заедно со Обединетите нации се обидуваат да ја прецизираат штетата од земјотресот кој предизвика масовно уништување во главниот град Порт о Пренс, во кој живеат 1,2 милиони луѓе. Земјотерсот со интензитет од 7 степени според Рихтеровата скала синоќа го погоди островот.
XS
SM
MD
LG