Достапни линкови

Жителите на Јемен се селат поради конфликтот со бунтовниците


Агенцијата за бегалци на Обединетите Нации соопшти дека околу 200 илјади луѓе го напуштиле својот дом и се преселиле во други делови на Јемен, додека илјадници други се обидуваат да ја избегнат борбата меѓу шиитските бунтовници и владините сили во западната покраина Шада. Потпаролот на ОН, Андреј Махечиќ соопшти дека нивната бројка се зголемува. Конфликтот во Јемен започна во 2004 година.
XS
SM
MD
LG