Достапни линкови

Украинците ги продаваат гласовите за претседателските избори


Граѓаните на Украина го ставиле на продажба на интернет своето право на глас за престојните претседателски избори во сабота. Цените на гласовите како што објави Ројтерс се движат од 37 до 63 евра. Истражувањето на една независна демократска мониторинг група од земјата покажало дека 2 проценти од Украинците се спремни да го продадат своето право на глас за било која цена, а 6 проценти се изјасниле дека ќе го продадат само доколку им бидат понудени доволно пари.
XS
SM
MD
LG