Достапни линкови

Забрана на партиите блиски до Садам Хусеин?


Портпаролот на ирачката изборна комисија Касим ал Убоди изјави дека за неколку дена ќе биде решено дали на петнаесет политички партии ќе им биде забрането да учествуваат на изборите во март, бидејќи нивните лидери наводно имале врски со поранешниот диктатор Садам Хусеин. Во Ирак веќе неколку години владее секташкото насилство меѓу малцинската сунитска популација и мнозинските шиити.
XS
SM
MD
LG