Достапни линкови

Иран и Казахстан ја негираа „тајната ураниумска зделка“


Иран и Казахстан ги негираа новинските извештаи во кои се наведуваше дека Иран тајно купува од Казахстан 1.350 тони руда ураниум за неговата контроверзна нуклеарна програма. Иранскиот претставник во Обединетите нации ги нарече известувањата неосновани и хегомонистички. Министерството за надворешни работи на Казахстан, исто така, категорично ги отфри извештаите, кои се повикуваат на разузнавачки податоци на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија ,според кои, Иран му понудил на Казахстан 450 милиони долари за испорака на ураниумот.
XS
SM
MD
LG