Достапни линкови

Критики до Русија за адвокатот кој почина во затвор


Една независна комисија упати критики кон Русија за третманот на адвокатот кој беше осуден за корупција и кој почина во затвор. Комисијата од Москва соопшти денеска дека Сергеј Магницки бил подложен на физички и психички притисок во затворот. Тој почина минатиот месец поради тоа што не бил лекуван, додека бил во притвор, а беше уапсен во ноември 2008 година за затајување на данок.
XS
SM
MD
LG