Достапни линкови

Нов гасовод за Кина


Лидерите на Кина, Туркменистан, Казахстан и Узбекистан денеска со свечена церемонија ќе го одбележат отворањето на гасоводот со кој Кина ќе се снабдува со гас од Туркменистан. Говорејќи во Ашхабад, кинескиот лидер Ху Џинтао изјави дека од гасоводот корист ќе имаат сите земји во регионот.
XS
SM
MD
LG