Достапни линкови

Русија ја оспори косовската независност во Хаг


Русија која ја подржува Србија во оспорувањето на косовската независност денеска попладне пред меѓународниот суд за правда во Хаг побара обновување на преговорите со Србија за статусот на Косово. Соединетите американски држави пак кои се на страната на Косово денеска го повикаа судот да не ја зголемува дилемата за легалноста на неговата независност, затоа што таа донела стабилност во регионот и европска иднина на косовските граѓани. Своите аргументи пред судот за легалноста на косовската независност ќе ги презентираат 26 земји.

XS
SM
MD
LG