Достапни линкови

ЕУ ја одложи одлуката за датум за преговори со Македонија


Советот на Министри на Европската Унија денеска во Брисел реши на препораката на Европската Комисија за почеток на преговорите со Македонија да и се врати за време на идното претседателство со Унијата. Како што е познато, иден 6 месечен преседавач од 1 Јануари 2010 е Шпанија. Грција и Кипар, како што јавува дописникот на А1, биле против воопшто да се споменува конкретен датум за преговори, а за тоа биле Шведска, Велика Британија, Полска, Австрија, Словенија, Словачка, Чешка и Италија. Франција, Германија и Шпанија не се впушташе во дискусијата.
XS
SM
MD
LG