Достапни линкови

Десничарите против минарињата во Холандија и Данска


Десничарските партии во Холандија и Данска десното денеска побараа референдум за забрана на изградба на минариња во нивните земји како што тоа се случи, по ваквата гласање во Швајцарија.
Водачот на холандската десничарска партија за слобода ПВВ, Герт Вилдерс изјави дека неговата партија ја повикува владата да направи сличен референдум и во Холандија што е можно поскоро. Пиа Кјаерсгаард, лидер на данската Народна партија го поздрави резултатот од референдумот во Швајцарија и порача дека нејзината партија ќе бара референдум против муслимански минариња и во Данска.
XS
SM
MD
LG