Достапни линкови

Премиерот со писмо бара подршка од ЕУ


Премиерот Никола Груевски, минатиот четврток испратил писмо до шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ во кое бара поддршка на препораката на ЕК за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ за членство на претстојниот декемвриски самит на Унијата. Во писмото Груевски наведува дека земјата ќе остане посветена на конструктиво решевање на спорот за името со Грција. Премиерот изразил надеж дека во декември на Македонија ќе и се даде шанса да започне преговори за членство во ЕУ.
XS
SM
MD
LG