Достапни линкови

Евакуирани 250 села во Саудиска Арабија


УНИЦЕФ соопшти дека биле евакуирани 240 села во Саудиска Арабија откако конфликтот во Северен Јемен се проширил и од другата страна на границата. Јеменските шиитски бунтовници во почетокот на месецов влегле на саудиска територија, што предизвикало контра акција на саудиските сили. Бројот на раселените, според УНИЦЕФ, изнесувал над 28 илјади.
XS
SM
MD
LG