Достапни линкови

Рикер:спорот за името може да се реши со вистински преговори


Спорот за името може да се реши со вистински преговори меѓу Македонија и Грција, оценил денеска американскиот амбасадор во Македонија, Филип Рикер. Тој изјавил дека американската позиција по тоа прашање останува иста и дека тие и понатаму ќе ги подржуваат евроатланските аспирации на Македонија. Тој напоменал дека сепак спорот за името е работа која треба да ја решат Македонија и Грција, а Соединетите држави можат само да помогнат
XS
SM
MD
LG