Достапни линкови

Словенија дел од гасоводот Јужен тек


Словенија на 14 ноември во Москва ќе потпише договор за учество во гасоводот Јужен тек, изјавил денеска словенечкиот премиер Борут Похор. Тој изјавил дека за Словенија е од голема важност тоа што ќе учествува во гасоводот. Разговорите за учество во проектот, Словенија ги водеше неколку години,а нерешените прашања како даноците и безбедноста на инвестициите сега се надминати, изјавил Пахор.
XS
SM
MD
LG