Достапни линкови

Иран одговорил на ОН за договорот за збогатување на ураниум


Иранските медиуми јавуваат дека Иран го презентирал својот одговор за нацрт договорот со светските сили под покровителство на ОН. Агенцијата ИСНА, соопштува дека нивниот претставник во Меѓународната Агенција за атомска енергија, Али Асгар Султанија, му го предал одговорот на шефот на агенцијата, Мохамед Ел Барадеј, во кој Иран бара економски и технички промени. Според договорот, Иран треба да испраќа ниско збогатен ураниум на доработка во Русија и во Франција за понатомошните потреби на Техеран. Претходно денеска иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека Иран е спремен да соработува за договорот со Русија , Франција и САД. Но исто така изјавил дека и светските сили треба да си го исполнат својот дел од договорот.
XS
SM
MD
LG