Достапни линкови

Прогрес во разговорите Русија -САД за нуклерано разоружување


Русија е задоволна од преговорите со САД за новиот договор за смалување на нуклаерното наоружување. Рускиот помошник за надворешна политика, Сергеј Приходко, изјавил дека преговорите меѓу двете земји бележат прогрес. Според него поволна атмосфера се створила со одлуката за противракетната одбрана на американскиот претседател Барак Обама , но и покрај тоа сеуште имало отворени прашања. Со новиот договор за нуклеарно разоружување треба да се замени стариот кој истекува на 5 декември.

XS
SM
MD
LG