Достапни линкови

Чешкиот суд ја одложи расправата за Лисабонскиот договор


Чешкиот Уставен суд ја одложи за 3 ноември расправата за легалноста на ратификацијата на Лисабонскиот договор. Судот денеска ги ислуша жалбите на 17 чешки сенатори, кои тврдат дека договорот го крши суверенитетот на Чешка. Чешката Република е единстената земја членка на ЕУ која уште не го ратификувалa договорот. Официјалните претставници на Судот изјавиле дека пресудата за случајот најверојатно ќе биде донесена на следната седница.
XS
SM
MD
LG