Достапни линкови

Во Могадишу , 20 луѓе загинале а 60 се повредени


Најмалку 20 луѓе загинале а 60 се повредени во борбите во Могадишу, главниот град на Сомалија, покажуваат новите податоци на тамошната брза помош. Бунтовниците се обидуваат да ја симната Владата и да ги истераат мировните сили на Африканската унија. Сомалија нема ефикасна власт од 1991-та година, а безвластието овозможи развој на пиратството во таа земја, со што сомалиските поморски патишта се меѓу најопасните на светот.


XS
SM
MD
LG