Достапни линкови

Протести за укинување на смртна казна во Белорусија


Активисти со црни маски на лицето и јамки околу вратот, протестираа денеска пред амбасадата на Белорусија во Москава, барајќи да се укине смртната казна во Белорусија. Таа е единствената европска земја каде сеуште се практикува смртната казна. Денешните протести зад кои стои, Амнести интернешнал, доаѓаат на неколку дена откако белорускиот Врховниот суд, ја отфрли жалба на човекот осуден на смрт за убиство на шест возрасни жени. Амнести интернешнал го повика белорускиот претседател Лукашенко да му го поштеди животот.
XS
SM
MD
LG