Достапни линкови

Таип Ердоган: Гасоводот Набуко неуспешен без Иран


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вели дека гасоводот Набуко нема да биде успешен, без учество на Иран.
Тој вели дека би сакал ирански гас да протекува низ гасоводот Набуко, за чија изградба е склучена спогодба порано оваа година.
Оценувајќи дека проектот Набуко има потреба од ирански природен гас, Ердоган рече дека санкциите против Иран и неговите енергетски извори би претставувале пречка за реализацијата на гасоводот.


XS
SM
MD
LG