Достапни линкови

Хелмут Шмит ја критикува мисијата во Авганистан


Влијателниот поранешен германски канцелар Хелмут Шмит ги критикуваше „нејасните цели“ на Германија во Авганистан. Тој рече дека операцијата во Авганистан се соочува со неуспех и покрај огромните вложувања. 90-годишниот Шмит оценува дека, веројатно ни 200 илјади војници не се доволни за стабилизација на земјата.
XS
SM
MD
LG