Достапни линкови

Турската армија и натаму ќе дејствува во северен Ирак


Турската армија побарала продолжување на мандатот за воените операции против курдските бунтовници во северен Ирак. Турскиот парламент за прв пат и даде таков мандат на армијата во 2007-ма година. Турските воени акции во северен Ирак ги влошија односите меѓу Анкара и Багдад, но во последно време, двете земји почнаа да соработуваат.
XS
SM
MD
LG