Достапни линкови

Албанската влада избрана - социјалистите бојкотираа


Парламентот во Тирана доцна синоќа ја избра новата Влада на Албанија на премиерот Сали Бериша.
Против изборот на владиниот кабинет единствено гласаше пратеник Вангел Дуле од партијата на грчкото малцинство. Пратениците на Социјалистичката партија ја бојкотираа седницата. Главен приоритет, на владата, како што рече премиерот Бериша, ќе биде европската интеграција на Албанија
XS
SM
MD
LG