Достапни линкови

Цивилни жртви во израелската акција во Газа лани


Повеќе од половината од околу 1400 те палестинци убиени во израелската операција во Газа биле цивили, вклучувајќи и 252 деца под 16 години. Ова го наведува водечката израелска организација за човекови права БЦелем која неколку месеци ги истражуваше последиците од три неделната офанзива на изаелската армија во минатиот декември. Според изарелските власти, повеќето од жртвите биле милитанти.
XS
SM
MD
LG