Достапни линкови

Либија слави 40 години од револуцијата


Во Либија денеска започнуваат неколкудневни прослави на 40-годишнината од револуцијата. Имено, во 1969-та година, мала група воени офицери, предводена од Муамер Гадафи, изврши воен удар и го собори кралот Идриз. Според посматрачите, сегашните прослави треба да му покажат на светот дека долго изолираната Либија сега е отворена за бизнис.
XS
SM
MD
LG