Достапни линкови

Обама во Кина, на средината на ноември


Американскиот претседател Барак Обама ќе дојде во прва официјална посета на Кина, на средината на ноември. Амбасадорот на САД Џон Хантсман изјави дека од неговото доаѓање во Пекинг се случиле многу работи во односите меѓу САД и Кина и дека Обама треба да ја посети најголемата земја во ноември.
На почетокот на месецов, американскиот сенат, едногласно, одлучи да го назначи поранешниот гувернер на Јута, Хантсман, кој течно зборува мандарински, за амбасадор во Кина.
XS
SM
MD
LG