Достапни линкови

Засега во Албанија нема да има истрага за трговија со органи


Официјални претставници во Тирана му соопштиле на истражувачот на Советот на Европа Дик Маер дека во Албанија не може да се води истрага за наводни злосторства и трговија со органи на Срби и други неалбанци за време на војната на Косово, врз основа на обвинението на главниот обвинител на Хашкиот Трибунал, ниту на властите во Белград, јавија електронските медиуми во Приштина. На официјалниот претставник на Советот на Европа му било кажано дека право да води истрага на територијата на Албанија има само албанското обвинителство.
XS
SM
MD
LG