Достапни линкови

10.000 Ујгури изчезнале од Кина


Околу 10 илјади Ујгури од кинеската провинција Ксинјанг се изчезнати и потребна е меѓународна истрага, изјави денеска ујгурскиот активист во егзил Ребија Кадер. На прес конференција во Токио, Кадер изјави дека околу 10 илјади ујгури изчезнале од регионот во само една ноќ и за нив ништо не се знае. Во меѓуетничките насилства во провинцијата, во почетокот на месецов, меѓу ујгурите и хан кинезите, загинаа стотици луѓе.
XS
SM
MD
LG