Достапни линкови

Разлики меѓу САД и Израел околу еврејските населби


Израел и Соединетите држави ги продолжуваат несогласувањата околу американските барања за запирање на изградбата на еврејски населби на палестинска територија. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон повтори дека овој чекор е суштински дел во намерата да се дојде до блискоисточен мировен договор. Шефот на израелската дипломатија Авигдор Либерман пак оценува дека ширењето на еврејските населби било поради природниот прираст во Израел.
XS
SM
MD
LG