Достапни линкови

20 години од крвавите настани на Тијенанмен


Денеска се одбележува 20 тата годишница од крвавите настани на Тијенанмен. На 4 Јуни 1989 година тенковите на кинеската армија дејствуваа против студентите и работниците во централен Пекинг кои одржуваа продемократски протести. Стотици, а според некои проценки и илјадници лица беа убиени. Кинеските власти вршат цензура во обид да се спречи дебатата за настаните на Тијенанмен.
XS
SM
MD
LG