Достапни линкови

Во Брисел нова средба за Хрватско-Словенечкиот граничен спор


Денеска во Брисел се оддржа средба меѓу шефовите на дипломатиите на Словенија и Хрватска Семјуел Жбогар и Гордан Јандроковиќ и еврокомесарот за проширување Оли Рен, во врска со решавањето на хрватско-словенечкиот граничен спор. На средбата Словенија ги претставила своите предлози за дополнување на предлогот од Рен и воедно било договорено преговорите за решавање на граничниот спор да продолжат во јуни.
XS
SM
MD
LG