Достапни линкови

Оставка на претседателот на Долниот дом на британскиот Парламент


Претседателот на Долниот дом на британскиот Парламент Мајкл Мартин денеска објави дека си поднесува оставка, поради критиките по на скандалот со претераното трошење на британските парламентарци. Тој соопшти дека ќе ја напушти функцијата во недела, за како што рече, да се заддржи единството. Мартин е првиот претседател кој е приморан да си замине од функцијата, во последните повеќе од 300 години на британскиот Парламент.
XS
SM
MD
LG