Достапни линкови

Цивилите ја напуштаат и последната воена зона во Шри Ланка


Властите во Шри Ланка информираа дека во изминативе три дена повеќе од 50 илјади цивили ја напуштиле воената зона, која била последното упориште на Тамилиските тигри, а каде што се воделе битки со војската. Инаку вчера властите во Шри Ланка објавија победа над бунтовничките Тамилски Тигри, по 25 годишната цивилна војна. Тамилските тигри од 1983-та година се бореа за независност на тамилското малцинство во Шри Ланка.
XS
SM
MD
LG