Достапни линкови

Индиската владеачка Партија на Конгресот победник на изборите


Индиската владеачка партија на Конгресот, победи на парламентарните избори во оваа земја. Според првичните резулатите, оваа партија е на патот да освои 260 места во Парламентот, повеќе отколку што се очекуваше, иако сепак помалку од потребните 272 места кои што и се потребни за апсолутно мнозинство. Опозиционата хиндуистичка национална партија Баратија Џаната, го призна поразот. Маратонските избори во Индија во пет фази се оддржуваа речиси еден месец.
XS
SM
MD
LG