Достапни линкови

ОН бараат отштета од Израел за нападнати објекти во Газа


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун денеска во Њујорк ќе се сретне со израелскиот претседател Шимон Перез. Бан Ки Мун побара од Израел отштета за нападите врз објекти на ОН во Газа. Истрагата на ОН покажала дека муницијата која е употребена во нападите била израелска. Израел негираше дека намерно ги напаѓале овие објекти, со објаснување дека биле приморани да делуваат против екстремистите кои ги користеле објектите за да се скријат.
XS
SM
MD
LG