Достапни линкови

Милијарда евра за санирање на последиците од земјотресот во Италија


Претседателката на италијанската провинција Аквила, која беше погодена од силен земјотрес, побара помош од меѓународната заедница за санирање на последиците. За обнова на провинцијата се потребни повеќе од милијарда евра, изјави претседателката Стефанија Печопане. Во земјотресот, според последниот биланс, загинаа најмалку 270 луѓе, а илјадници останаа без домови.
XS
SM
MD
LG