Достапни линкови

Медведев наредил големо вооружување на руските сили


Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска во Москва изјави дека НАТО се уште сака да ја прошири својата воена инфраструктура во близина на руските граници и затоа наредил големо вооружување на руските сили од две илјади и единаесетата година. Тој побара и обнова на руското нуклеарно оружје. Според Медведев, тоа е од приоритетно статегиско значење за Русија со оглед на фактот што во некои региони се уште постојат сериозно опасни конфликти.
XS
SM
MD
LG