Достапни линкови

Во Виена состанок на земјите членки на ОПЕК


Министрите не земјите членки на ОПЕК, денеска во Виена оддржуваат состанок на кој се разговара за тоа дали и е потребно натамошно намалување на производствените квоти за да се одржи цената на нафтата или е потребно строго придржување до ограничувањето на производството, согласно веќе постигнатиот договор, во време на се помала побарувачка поради светската економска криза. Имено, во септември минатата година членките на ОПЕК постигнаа договор за намалување на производствената квота на картелот за 4,2 милиони барели дневно.
XS
SM
MD
LG