Достапни линкови

ЕУ ке им помогне за земјите од евро-зоната


Комесарот за финансиски прашања во Европската Унија Жоакин Алмунја денеска изјави дека Европската Унија може да и помогне на секоја земја членка на Евро-зоната која има проблеми, пред таа земја да му се обрати на Меѓународниот Монетарен Фонд. На семинарот на Европскиот политички центар во Брисел тој рече дека Европската Унија се труди да ги надмине своите разлики околу одговорот на економската криза и оти на самитот што се одржа минатиот викенд Унијата се заложи за потикнување на економскиот раст.
XS
SM
MD
LG