Достапни линкови

Бишкек: Парламентот на Киргистан одобри затворање на американската база


Парламентиот во Киргистан денеска ја одобри владината одлука за затворање на базата во Манас користена од Соединетите Држави за снабдување и транспорт на силите во Авганистан. Оваа одлука е донесена по рускиот заем од 2 милијарди долари за Киригистан, а според Претседателот Курманбег Бакиев, Соединетите Држави не плаќале доволни за користење на базата.
XS
SM
MD
LG