Достапни линкови

Кабул: Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун во посета на Авганистан


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ку Мун денеска е во Авганистан на разговори со Претседателот Хамид Карзаи и воените лидери на НАТО. Обединетите Нации соопштија дека во Авганистан лани загинале над 2100 цивили што е за 40 насто повеке отколку во 2007 и побараа 604 милиони долари за земјата во 2009. Бан Ки Мун потоа ке го посети и Пакистан каде што ке објави формирање на Комисија на Обединетите Нации која ке го истражува убиството на поранешната премиерка на Пакистан Беназир Буто.
XS
SM
MD
LG