Достапни линкови

Техеран: Иран успешно лансираше прв сателит од домашно производство во орбитата


Иран успешно лансирал во орбитата прв сателит од домашно производство, јавија иранските медиуми, додавајќи дека тоа било направено синоќа од непозната локација, а по одборувањето од претседателот Махмуд Ахмадинеџад. Иран веќе неколку години најавуваше дека ќе развие своја вселенска програма, што само ја зголеми загриженоста на Запад поради иранската решеност да дојде до нуклеарна оружје.
XS
SM
MD
LG