Достапни линкови

Каиро: ЕУ повика на ставање крај на борбите меѓу Израел и Хамас


Делегација на Европската Унија повика за стававање крај на борбите мегу Израел и Хамас. Повикот дојде од Каиро од чешкиот минситер за надаворешни работи Карел Схварзенберг. Францускиот претседел Николас Саркози планира да отпатува на Блискиот исток денеска во надеж да помогне околу француската иницијатива за прекин на огнот во Газа. Во мегувреме Хамас го објави својот план да испрати делегација во Египет денеска на први дипломатски разговори од започнувањето на израелската офанзива во Газа пред 10 дена.
XS
SM
MD
LG