Достапни линкови

Отава: Помош за спас на канадската автомобилска индустрија


Канадскиот премиер Стивен Харпер соопшти дека владата ќе додели помош од 3, 29 милјарди долари за спас на канадските автопроизводители. Канадската автоиндустрија е најважен економски сектор во државата и изнесува 14 проценти од извозот. Во овој сектор во Канада има вработено половина милион луѓе. До оваа мерка на Харпер доаѓа откако американскиот претседател Џорџ Буш одобри помош од 17 милјарди долари за спас од колапс на американските автопроизводители.
XS
SM
MD
LG